SpaceX akcie: Kdy bude hvězdný vstup na burzu?

Spacex Akcie

SpaceX valuace

Hodnota SpaceX, společnosti Elona Muska zaměřené na vesmírné technologie, se v posledních letech prudce zvýšila. Po kole financování v roce 2022 se odhadovaná hodnota společnosti vyšplhala na 137 miliard dolarů. Tento nárůst je způsoben kombinací faktorů, včetně úspěšných misí SpaceX, rostoucí poptávky po vesmírných technologiích a ambiciózních plánů společnosti, jako je projekt Starlink pro satelitní internet a mise na Mars. SpaceX se tak stala jednou z nejhodnotnějších soukromých společností na světě.

SpaceX tržby

SpaceX, soukromá vesmírná společnost Elona Muska, zaznamenala v posledních letech raketový růst tržeb. Přesné finanční údaje SpaceX nezveřejňuje, jelikož se nejedná o veřejně obchodovanou společnost. Nicméně odhaduje se, že tržby SpaceX v roce 2022 dosáhly několika miliard dolarů. Hlavním zdrojem příjmů SpaceX jsou komerční starty raket Falcon 9 a Falcon Heavy, které vynášejí na oběžnou dráhu satelity pro vládní i soukromé klienty. Další významnou část tržeb tvoří kontrakt s NASA na dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v rámci programu Commercial Crew. SpaceX se také zaměřuje na rozvoj satelitního internetového systému Starlink, který by mohl v budoucnu generovat značné příjmy.

Veřejná nabídka akcií?

Zvažujete investici do akcií, ale odrazuje vás složitost burzovního trhu? Veřejná nabídka akcií, zkráceně IPO (Initial Public Offering), by pro vás mohla být zajímavou příležitostí. Jedná se o první prodej akcií společnosti široké veřejnosti. Proč firmy volí IPO? Důvodů je hned několik. Mohou potřebovat kapitál na rozvoj, chtějí zvýšit povědomí o značce nebo umožnit stávajícím investorům prodej akcií. Pro investory představuje IPO šanci stát se od začátku akcionářem firmy s potenciálem růstu. Je však důležité si uvědomit, že investování do IPO s sebou nese i rizika. Před finálním rozhodnutím je proto nezbytné provést důkladnou analýzu společnosti a trhu, na kterém působí.

Investování do SpaceX

Investování do SpaceX je v současné době možné pouze nepřímo nákupem akcií společností, které s ní úzce spolupracují nebo do nich SpaceX investuje. Mezi tyto společnosti patří například Alphabet (Google) nebo Bank of America. Přímý nákup akcií SpaceX není momentálně možný, jelikož společnost není kótována na žádné burze. Existují spekulace o možném vstupu SpaceX na burzu v budoucnosti, ale žádné oficiální informace zatím nebyly potvrzeny. Pro běžného investora tak zůstává investice do SpaceX spíše otázkou sledování vývoje a možných budoucích příležitostí.

Rizika investice SpaceX

Investice do SpaceX, přestože lákavá, s sebou nese i značná rizika. Společnost provozuje komplexní a nákladné projekty s nejistým výsledkem, jako je vývoj kosmické lodi Starship a budování satelitní sítě Starlink. Zpoždění, nehody a technologické problémy jsou v tomto odboru běžné a mohou negativně ovlivnit hodnotu investice. Konkurence v oblasti soukromých letů do vesmíru roste, s hráči jako Blue Origin (Jeff Bezos) a Virgin Galactic (Richard Branson), což vytváří tlak na SpaceX. Navíc je SpaceX silně závislá na vizionářském vedení Elona Muska, jehož angažovanost v dalších projektech, jako je Tesla, může představovat riziko.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: Karel Čapek

Tagy: spacex akcie | informace o akciích společnosti spacex