Finance: Končí platnost 5000 bankovek?

Platnost 5000 Bankovek

Konec platnosti starých pětitisícovek

Pozor na staré pětitisícovky! Možná už brzy neprojdou. Česká národní banka totiž postupně stahuje z oběhu starší typy bankovek. Mezi nimi jsou i pětitisícovky vydané před rokem 2009. Ty s motivem Tomáše Garrigue Masaryka a svatovítskou katedrálou, které jste dostali třeba k narozeninám před lety, můžou mít brzy pro obchodníky nulovou hodnotu.

Nevyhazujte je! I když platnost starších bankovek skončila, nezoufejte. Pořád je můžete vyměnit. A to buď přímo v ČNB, nebo na pobočkách vybraných bank. Takže šup s nimi do banky a vyměňte je za nové, ať o své peníze nepřijdete.

Nové bankovky s motivem E. Krásnohorské

V oběhu se brzy objeví nové pětitisícové bankovky s motivem Elišky Krásnohorské, významné české spisovatelky a bojovnice za ženská práva. Tyto nové bankovky nahradí stávající pětitisícové bankovky, které budou postupně stahovány z oběhu. Nebojte se, vaše stávající pětitisícovky neztratí platnost! Stále je budete moci bez problémů používat k platbám i po uvedení nových bankovek do oběhu. Česká národní banka včas oznámí, od kdy budou nové bankovky s motivem Elišky Krásnohorské k dispozici a jak bude probíhat výměna starých bankovek za nové.

Bezproblémová výměna na pobočkách ČNB

Česká národní banka (ČNB) neustále dbá na důvěryhodnost českých bankovek a mincí. Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč, ať už se jedná o starší emise nebo ty novější, zůstávají platným platebním prostředkem v České republice. Pokud vlastníte bankovky v hodnotě 5000 Kč, nemusíte mít obavy z jejich platnosti. ČNB zajišťuje bezproblémovou výměnu všech platných emisí českých bankovek na všech svých pobočkách.

Výměna probíhá bez poplatků a bez omezení. Stačí se dostavit na jakoukoli pobočku ČNB v České republice a předložit bankovky, které si přejete vyměnit. Zaměstnanci ČNB vám rádi a ochotně s výměnou pomohou. Pro více informací o platnosti bankovek a mincí, navštivte webové stránky České národní banky.

Platnost pětitisícové bankovky je důležitá informace pro každého, kdo s touto nominální hodnotou manipuluje.

Anežka Malá

Termín výměny bez poplatku

Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč vydané do 1. dubna 2007, kdy byla zavedena nová emise s vylepšenými bezpečnostními prvky, pozbyly platnosti. Pokud jste nestihli vyměnit staré bankovky do stanoveného termínu, nezoufejte. Česká národní banka umožňuje bezplatnou výměnu neplatných bankovek v hodnotě 5000 Kč bez časového omezení. To znamená, že tyto bankovky můžete vyměnit kdykoli, a to na kterékoli pobočce České národní banky v České republice. Pro výměnu stačí předložit neplatné bankovky v libovolném počtu a stavu. Výměna probíhá na počkání a bez jakýchkoli poplatků. Doporučujeme vám, abyste si před návštěvou pobočky ověřili aktuální otevírací dobu.

platnost 5000 bankovek
Vydání bankovky 5000 Kč Platnost
Vzor 1993 (s T. G. Masarykem) Platná
Vzor 1999 (s T. G. Masarykem a hologramem) Platná

Možnosti po skončení lhůty

Po uplynutí lhůty pro výměnu pětitisícových bankovek, která byla stanovena Českou národní bankou, již tyto bankovky není možné běžně používat k platbám za zboží a služby. Obchody a instituce je nepřijímají a nelze s nimi provádět ani hotovostní operace na pobočkách bank.

Co s nimi tedy dělat? I po skončení lhůty je možné tyto bankovky vyměnit za platné bankovky v nominální hodnotě, a to bez poplatku a bez časového omezení na pobočkách všech bank, které vedou pokladní hotovostní operace. Pro jistotu je vhodné si předem ověřit, zda daná pobočka výměnu pětitisícovek skutečně provádí.

Další možností je zaslání bankovek k výměně přímo do České národní banky. V tomto případě je však nutné počítat s delší dobou zpracování. Pro bližší informace o podmínkách výměny a aktuálních lhůtách je vhodné navštívit webové stránky České národní banky nebo kontaktovat jejich informační linku.

Doporučení pro držitele starých bankovek

Držitelé bankovek v hodnotě 5000 Kč by si měli být vědomi jejich platnosti. Bankovky s motivem Tomáše Garrigue Masaryka vydané do 31. března 2007 již v oběhu neplatí a nelze jimi platit. Pokud vám tyto bankovky zůstaly, nezoufejte. Stále je možné je vyměnit za platné bankovky v nominální hodnotě. Pro výměnu stačí navštívit jakoukoli banku, která poskytuje služby pro veřejnost, nebo pobočku České národní banky. Výměna je bezplatná a bez časového omezení. Doporučujeme vám, abyste si platnost svých bankovek ověřili a případně je včas vyměnili, abyste se vyhnuli komplikacím při placení.

Aktuální informace na webu ČNB

Na webových stránkách České národní banky (ČNB) najdete vždy aktuální a ověřené informace o platnosti všech českých bankovek, včetně bankovky v hodnotě 5000 Kč. Není třeba se obávat, že by bankovka s touto hodnotou ztratila platnost. ČNB pravidelně informuje o případných změnách v platnosti bankovek a na svých stránkách zveřejňuje seznamy platných a neplatných bankovek. Pokud si nejste jistí platností jakékoli bankovky, doporučujeme navštívit webové stránky ČNB nebo kontaktovat jakoukoli banku v České republice. Banky vám rády poskytnou informace o platnosti bankovek a případně vám pomohou s výměnou neplatných bankovek za platné.

platnost 5000 bankovek