Vrátí mi něco na daních, když jsem marodila?
Nemocenská a daňové přiznání
Pokud jste v minulém roce pobírali nemocenskou a zajímá vás, zda vám z ní náleží vrácení daní, nejste sami. Mnoho lidí se mylně domnívá, že nemocenská je od daní osvobozena. Bohužel, není tomu tak. Nemocenská je považována za zdanitelný příjem, a proto podléhá dani z příjmu fyzických osob. To ale neznamená, že byste na vrácení daní nemohli mít nárok.
Při podání daňového přiznání máte možnost uplatnit si různé slevy a odpočty, které vám daňovou povinnost sníží. Mezi nejčastější patří sleva na poplatníka, daňové zvýhodnění na děti nebo odpočet úroků z hypotéky. Pokud jste v daném roce platili zálohy na daň z příjmu, ať už ze zaměstnání nebo z podnikání, a vaše daňová povinnost po uplatnění všech slev a odpočtů bude nižší než zaplacené zálohy, finanční úřad vám rozdíl vrátí.
Kdy vzniká nárok na vrácení daní
Pokud jste byli v pracovní neschopnosti a vybírali jste si nemocenskou, možná vás napadlo, jestli máte nárok na vrácení daní. Dobrá zpráva je, že v některých případech ano! Nemocenská se totiž do výpočtu daně z příjmu nezahrnuje. To znamená, že pokud jste měli v roce, kdy jste byli nemocní, i příjmy ze zaměstnání, z nichž se daň odváděla, můžete mít nárok na daňový bonus nebo dokonce na vrácení části daně.
Abyste zjistili, jestli vám vzniká nárok na vrácení daní, je potřeba podat daňové přiznání. V něm uvedete všechny své příjmy za daný rok, včetně nemocenské. Na základě těchto údajů finanční úřad vypočítá vaši daňovou povinnost. Pokud jste zaplatili na daních více, než jste měli, vznikne vám nárok na vrácení přeplatku.
Pro více informací o podmínkách a postupu při podání daňového přiznání se obraťte na finanční úřad nebo si projděte webové stránky Finanční správy.
Možnost vrácení daní z příjmu při nemoci je individuální a závisí na mnoha faktorech, jako je délka pracovní neschopnosti, výše příjmů a uplatňované slevy. Doporučuji obrátit se na finanční úřad nebo daňového poradce, kteří vám poskytnou přesnější informace na základě vaší konkrétní situace.
Božena Černá
Výše nemocenské a daňová sleva
Pokud jste v uplynulém roce čerpali nemocenskou a zajímá vás, zda máte nárok na vrácení daní, odpověď zní: Možná ano. V České republice existuje takzvaná daňová sleva na invaliditu. Tu si můžete uplatnit v daňovém přiznání, pokud vám byl přiznán invalidní důchod alespoň v prvním stupni. Důležité je, že daňová sleva se nevztahuje na samotnou nemocenskou, ale na invaliditu. Pokud vám tedy v důsledku nemoci vznikl nárok na invalidní důchod, můžete daňovou slevu uplatnit. Výše daňové slevy na invaliditu se liší podle stupně vašeho postižení. Pro rok 2023 činí sleva 2520 Kč ročně pro invaliditu prvního stupně, 5040 Kč ročně pro invaliditu druhého stupně a 16 140 Kč ročně pro invaliditu třetího stupně. Pro uplatnění daňové slevy je nutné k daňovému přiznání doložit potvrzení o pobírání invalidního důchodu. Pokud si nejste jistí, zda na slevu máte nárok, obraťte se na finanční úřad nebo daňového poradce.
Název úlevy | Podmínky pro získání | Maximální výše úlevy v roce 2023 |
---|---|---|
Sleva na dani na invaliditu | ZTP/P s průkazem ZTP/P | 16 200 Kč |
Podmínky pro uplatnění slevy
Pokud jste v uplynulém roce pobírali nemocenskou a zajímá vás, zda máte nárok na daňovou slevu, je důležité znát podmínky pro její uplatnění. V první řadě je nutné si uvědomit, že samotná nemoc a pobírání nemocenské není důvodem pro vrácení daní. Daňová sleva se vztahuje pouze na zaplacené zdravotní a sociální pojištění, a to pouze v případě, že jste byli zaměstnáni. Pokud jste podnikali, platili jste si pojištění sami a v době nemoci jste neměli žádný příjem, pak nárok na daňovou slevu nevzniká. V případě, že jste byli zaměstnáni a pobírali jste nemocenskou, můžete si uplatnit slevu na dani za ty měsíce, kdy vaše příjmy přesáhly stanovenou hranici. Tato hranice se liší v závislosti na výši minimální mzdy. Pro přesný výpočet doporučujeme kontaktovat finanční úřad nebo využít online kalkulačky dostupné na internetu.
Jak požádat o vrácení daní
Pokud jste v uplynulém roce strávili delší dobu na nemocenské, možná vás napadlo, zda máte nárok na vrácení daní. Dobrá zpráva je, že v některých případech ano. Nemocenská se totiž započítává do vašich příjmů a snižuje tak daňový základ. Zjednodušeně řečeno, čím méně jste vydělali, tím menší daň byste měli odvádět.
Jestliže jste v pracovní neschopnosti strávili alespoň část roku, vyplatí se vám podat daňové přiznání a uplatnit si slevy a odpočty, na které máte nárok. Mezi ně patří například sleva na poplatníka, sleva na studenta nebo odpočet úroků z hypotéky. Pokud si nejste jistí, zda máte na vrácení daní nárok, obraťte se na finanční úřad nebo daňového poradce. Ti vám rádi poradí s vyplněním daňového přiznání a zodpoví vaše dotazy.
Potřebné dokumenty pro daňové přiznání
Pokud se ptáte, jestli vám stát vrátí něco na daních, když jste byli nemocní, odpověď zní: Možná. Záleží na tom, zda a jak dlouho jste pobírali nemocenskou a zda splňujete další podmínky.
Pro daňové přiznání, ve kterém budete chtít uplatnit nárok na daňovou vratku v souvislosti s nemocí, budete potřebovat následující dokumenty:
Potvrzení o zdanitelných příjmech (formulář 1-DPP). Ten vám vystaví váš zaměstnavatel.
Potvrzení o výši nemocenských dávek (formulář 1-DPN). Ten vám vystaví vaše zdravotní pojišťovna.
Další dokumenty, které se vztahují k vaší konkrétní situaci (například potvrzení o studiu, o invaliditě, o zaplacených úrocích z hypotéky atd.).
Je důležité si uvědomit, že samotná nemoc neznamená automaticky nárok na daňovou vratku. Daňové přiznání si můžete podat sami, nebo se obrátit na daňového poradce.
Lhůta pro podání žádosti
Pokud jste v uplynulém roce pobírali nemocenskou a zajímá vás, zda máte nárok na vrácení daní, je důležité vědět, do kdy je možné o vrácení daně požádat. Lhůta pro podání žádosti o vrácení daně je standardně do 3. dubna následujícího roku. Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, prodlužuje se tato lhůta do 3. července.
V případě, že jste v daném roce měli pouze příjmy ze závislé činnosti a pobíranou nemocenskou, nemusíte se o nic starat. Daňové přiznání za vás v tomto případě podá váš zaměstnavatel. Pokud jste ale měli i jiné příjmy, například z podnikání nebo pronájmu, je nutné podat daňové přiznání sami.
Důležité je zmínit, že nemocenská se do daňového přiznání neuvádí. Do daňového přiznání se uvádí pouze zdanitelné příjmy, a to jak ze zaměstnání, tak z jiných činností. Nemocenská je dávkou nemocenského pojištění a do zdanitelných příjmů nespadá.
Co dělat při zamítnutí žádosti
Pokud vám finanční úřad zamítne žádost o vrácení daní z důvodu nemoci, nezoufejte. Stále máte možnost se bránit. Prvním krokem je důkladně si projít důvod zamítnutí, který je uveden v rozhodnutí. Finanční úřad je povinen vám sdělit, proč vaší žádosti nevyhověl. Pokud je důvod nejasný nebo s ním nesouhlasíte, můžete podat odvolání. To je potřeba podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí. V odvolání byste měli jasně a srozumitelně uvést, proč s rozhodnutím nesouhlasíte a doložit své tvrzení relevantními dokumenty, jako jsou například lékařské zprávy, potvrzení o výši příjmů a zaplacených daních. Pamatujte, že i když vám nebylo vyhověno v prvním kole, stále máte šanci na úspěch.
Užitečné kontakty a informace
Pokud máte pochybnosti o tom, zda máte nárok na vrácení daní z důvodu nemoci, nebo potřebujete poradit s procesem, existuje několik míst, kam se můžete obrátit.
Finanční úřad: Nejpřímější cestou je kontaktovat váš místní finanční úřad. Zde vám poskytnou přesné informace a zodpoví vaše dotazy ohledně vaší konkrétní situace.
Daňový poradce: Pokud je vaše situace složitější, nebo si nejste jisti, jak postupovat, může být užitečné obrátit se na daňového poradce. Ten vám poskytne odborné rady a pomůže vám s vyplněním daňového přiznání.
Informační portály: Na internetu najdete řadu informačních portálů, které se věnují daňové problematice. Tyto portály často nabízejí užitečné informace a rady, včetně kalkulaček pro výpočet daní.
Pamatujte, že je důležité si uchovat veškeré dokumenty související s vaší nemocí, jako jsou lékařské zprávy a potvrzení o pracovní neschopnosti. Tyto dokumenty mohou být vyžadovány finančním úřadem jako důkaz o vaší nemoci.
Publikováno: 21. 11. 2024
Kategorie: Finance