Rozkvéte s námi! Hledáme nadšence do zahradnických prací

Zahradnické Práce

Příprava půdy na jaře

S příchodem jara a teplejších dnů se zahrádkáři a pěstitelé začínají věnovat přípravě půdy pro novou sezónu. Po zimě je půda často zhutněná a chudá na živiny. Prvním krokem je proto její důkladné prokypření. Toho dosáhneme rytím nebo kypřením, ideálně do hloubky 20-30 cm. Zároveň zapracujeme do půdy organické hnojivo, jako je kompost nebo hnůj, které dodají potřebné živiny. Po prokypření a pohnojení je vhodné půdu urovnat hráběmi a zbavit ji kamenů a plevele. Takto připravená půda je připravena k setí nebo sázení.

Výsadba rostlin a květin

Jaro a podzim jsou ideální období pro sázení většiny rostlin, ať už se jedná o okrasné květiny, stromy nebo zeleninu. Půda je vlhká a teplá, což podporuje zakořenění. Před samotnou výsadbou je důležité půdu řádně připravit – zbavit ji plevele, zrýt a obohatit o kompost nebo hnojivo. Velikost jámy by měla být dvakrát větší než kořenový bal rostliny. Po vyjmutí rostliny z květináče opatrně rozprostřete kořeny a vložte ji do jámy. Zasypte zeminou a jemně upěchujte. Nakonec rostlinu důkladně zalijte. Nezapomeňte, že každá rostlina má specifické nároky na stanoviště, zálivku a péči. Informujte se proto předem o potřebách vašich nových zelených přátel, abyste se z nich mohli těšit co nejdéle.

Zalévání a hnojení

Zalévejte rostlinu, až když je vrchní vrstva zeminy suchá. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů. V zimě zalévejte méně často než v létě. Rostlinu hnojte jednou za měsíc během vegetačního období (od jara do podzimu) vyváženým hnojivem. V zimě rostlina nepotřebuje hnojivo.

Péče o trávník

Zelený koberec na zahradě si žádá péči po celý rok. Pravidelné sekání je základ, ale důležitá je i správná výživa. Na jaře použijte hnojivo bohaté na dusík pro podporu růstu, na podzim zvolte spíše draselné hnojivo pro posílení kořenového systému před zimou. Nezapomínejte na dostatečnou zálivku, zvláště v horkých letních měsících. Provzdušnění trávníku vertikutátorem podpoří přístup vzduchu ke kořenům a zlepší vsakování vody. Pravidelným odstraňováním plevele a mechu udržíte trávník zdravý a krásný po celý rok.

Řez stromů a keřů

Řez stromů a keřů je důležitou součástí jejich péče a má vliv na jejich zdraví, tvar a vitalitu. Provádí se za účelem odstranění odumřelých, nemocných nebo poškozených větví, ale také pro regulaci růstu a tvarování koruny. Správný řez by měl být proveden v souladu s druhem rostliny a s ohledem na její fyziologii. Existují různé typy řezů, jako je například výchovný řez, udržovací řez nebo zmlazovací řez. Důležité je používat kvalitní a ostré nástroje, abychom rostlinám nezpůsobili zbytečná poranění.

Sklizeň ovoce a zeleniny

Sklizeň ovoce a zeleniny je radostnou tečkou za úsilím věnovaným pěstování. Správný termín sklizně je klíčový pro chuť, texturu i trvanlivost. Zeleninu sklízíme v době její optimální zralosti, ovoce určené k přímé konzumaci sbíráme zralé, na zavařování pak raději o něco dříve. Zeleninu sklízíme nejlépe ráno, kdy je plná vody a vitamínů. Ovoce sbíráme za suchého počasí, abychom předešli hnilobě. Po sklizni dopřejeme plodům chlad a stín, abychom prodloužili jejich čerstvost.

Ochrana rostlin před škůdci

Existuje mnoho způsobů, jak chránit rostliny před škůdci a chorobami, aniž byste se museli uchylovat k agresivním chemikáliím.

Prevence je klíčová: vybírejte odolné odrůdy, zajistěte rostlinám vhodné podmínky (světlo, zálivka, živiny) a udržujte zahradu čistou od zbytků rostlin. Pravidelně rostliny kontrolujte, abyste případné škůdce odhalili včas.

Mezi mechanické metody ochrany patří sběr škůdců, instalace sítí proti hmyzu nebo použití lepových pastí.

Přírodní prostředky, jako jsou výluhy z česneku, kopřiv nebo přesličky, mohou škůdce odpuzovat nebo posilovat obranyschopnost rostlin. Na trhu jsou k dispozici i biologické přípravky s užitečnými organismy, které škůdce likvidují přirozenou cestou.

Úklid zahrady na podzim

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí je čas připravit zahradu na zimu. Než se pustíte do zazimování, je potřeba provést důkladný úklid. Začněte shrabáním listí, které by mohlo na trávníku způsobit plísně. Pokračujte úklidem záhonů, odstraňte odumřelé rostliny a plevel. Keře a stromy ořežte a zbavte je suchých větví. Nezapomeňte ani na kompost, kam patří veškerý biologický odpad ze zahrady. Po úklidu je vhodné půdu zrýt a pohnojit kompostem. Dobře uklizená zahrada bude na jaře připravena na novou sezónu.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: práce

Autor: Karel Čapek

Tagy: zahradnické práce | práce spojená s péčí o zahradu