Hledáte práci? Tesařské práce volá!

Tesařské Práce

Co je tesařina?

Tesařina je tradiční řemeslo, které se zabývá opracováním dřeva a jeho využitím pro stavbu konstrukcí. Tesaři staví krovy, stropy, schodiště, dveře, okna a další dřevěné prvky staveb. Práce tesaře vyžaduje znalost vlastností dřeva, zručnost v práci s nástroji a dodržování bezpečnostních předpisů.

Dříve tesaři pracovali převážně s ručním nářadím, dnes se stále více využívají moderní technologie a stroje. I přes nástup moderních materiálů má dřevo v tesařině stále své nezastupitelné místo. Je to obnovitelný a ekologický materiál s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Co dělá tesař?

Tesař je řemeslník specializující se na práci se dřevem, zejména při stavbě a opravách dřevěných konstrukcí. Mezi jeho hlavní činnosti patří měření, řezání, opracování a spojování dřevěných prvků. Tesaři se uplatňují při stavbě krovů, podlah, obkladů stěn a stropů, pergol, altánů a dalších dřevěných konstrukcí. Pracují s různými druhy dřeva a používají tradiční nástroje, jako jsou pily, hoblíky, dláta a kladiva, ale i moderní techniku. Dobrý tesař by měl mít znalost vlastností dřeva, konstrukčních principů a bezpečnosti práce.

Jak se stát tesařem?

Cesta k profesi tesaře začíná obvykle volbou středního odborného učiliště s oborem tesařství. Během tříletého studia získáte teoretické znalosti o dřevě, jeho vlastnostech a zpracování, a praktické dovednosti v oblasti tradičních i moderních tesařských technik. Po úspěšném složení závěrečných zkoušek získáte výuční list a můžete se ucházet o práci tesaře. Pro další profesní růst je možné absolvovat specializované kurzy, například v oblasti pokrývačství, nebo pokračovat v nástavbovém studiu a získat maturitu. Tesařské řemeslo vyžaduje pečlivost, fyzickou zdatnost a smysl pro detail.

Průměrný plat tesaře

Tesaři jsou v České republice žádaní a jejich práce je dobře hodnocená. Průměrný plat tesaře se liší podle regionu, zkušeností a typu firmy. Obecně se pohybuje od 25 000 do 45 000 Kč hrubého měsíčně. Začínající tesaři si vydělají kolem 25 000 Kč, zatímco zkušení tesaři s více než 5 lety praxe si přijdou na 35 000 Kč a více. Mzdu ovlivňuje i specializace, například tesaři pracující na složitějších projektech, jako jsou krovy nebo roubenky, si vydělají více.

Budoucnost tesařského řemesla

Tesařské řemeslo, jedno z nejstarších a nejuznávanějších, se dnes ocitá na prahu nové éry. I když se může zdát, že tradiční řemesla ustupují moderním technologiím, opak je pravdou. Tesaři jsou stále žádanější, a to i díky rostoucí poptávce po ekologickém a udržitelném stavitelství. Dřevo, jakožto obnovitelný a odolný materiál, zažívá renesanci a s ním i umění jeho opracování. Moderní tesaři dnes kombinují staletími prověřené techniky s nejnovějšími technologiemi, jako je počítačové modelování a CNC obrábění. Díky tomu vznikají nejen krásné, ale i precizně zpracované dřevěné konstrukce, které splňují i ty nejnáročnější požadavky. Budoucnost tesařského řemesla je tak více než optimistická. Čekají ji nové výzvy, moderní materiály a inovativní technologie, které dají vzniknout unikátním stavbám budoucnosti.

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: práce

Autor: Karel Čapek

Tagy: tesařské práce | carpentry work