Baterie pro FVE: Ukládáme Slunce na Později

Baterie Pro Fve

Typy baterií pro FVE

Pro ukládání energie ze solárních panelů se používají různé typy baterií. Mezi nejoblíbenější patří lithium-iontové baterie, které se vyznačují vysokou energetickou hustotou a dlouhou životností. Další možností jsou olověné baterie, které jsou levnější, ale mají kratší životnost a nižší energetickou hustotu. Pro větší instalace se hodí průtokové baterie, které ukládají energii v tekutém elektrolytu. Výběr správného typu baterie závisí na individuálních potřebách a velikosti fotovoltaického systému.

Lithium-iontové baterie

Lithium-iontové baterie (Li-Ion) jsou dnes nejpoužívanějším typem dobíjecích baterií v elektronice. Najdeme je v mobilech, noteboocích, ale i elektromobilech. Jsou oblíbené pro svou vysokou energetickou hustotu, což znamená, že dokáží uložit hodně energie na malém prostoru. Díky tomu jsou zařízení s Li-Ion bateriemi lehčí a menší. Další výhodou je nízká samovybíjecí frekvence a absence paměťového efektu. To znamená, že je můžete dobíjet kdykoliv, bez ohledu na to, jak moc jsou vybité, a nezkracuje se tím jejich životnost.

Olověné baterie

Olověné baterie patří mezi nejstarší typy dobíjecích baterií. Jsou známé svou spolehlivostí, dlouhou životností a nízkou cenou. Využívají chemickou reakci mezi olovem a kyselinou sírovou k výrobě elektrické energie. Typická olověná baterie se skládá z několika článků zapojených do série. Každý článek obsahuje olověné desky (elektrody) ponořené do elektrolytu, kterým je roztok kyseliny sírové. Během vybíjení baterie se olovo na deskách mění na síran olovnatý a elektrolyt ztrácí svou koncentraci. Při nabíjení dochází k opačnému procesu. Olověné baterie nacházejí uplatnění v automobilech, záložních zdrojích, golfových vozících a mnoha dalších aplikacích.

Redoxní průtokové baterie

Redoxní průtokové baterie, zkráceně RFB, představují slibnou technologii pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů. Na rozdíl od tradičních baterií, kde je energie uložena v elektrodách, RFB uchovávají energii v elektrolytech. Tyto kapalné elektrolyty, obsahující redoxní páry, jsou uloženy v externích nádržích a během nabíjení a vybíjení jsou pumpovány přes elektrochemickou celu. Kapacita RFB je dána objemem elektrolytu, což umožňuje nezávislé škálování energie a výkonu. Mezi hlavní přednosti patří dlouhá životnost, vysoká účinnost a bezpečnost. RFB nacházejí uplatnění v systémech pro vyrovnávání sítě, ukládání energie z obnovitelných zdrojů a v dalších aplikacích.

Kapacita a výkon baterií

Kapacita baterie, jednoduše řečeno, určuje, kolik energie si baterie dokáže uložit. Obvykle se měří v miliampérhodinách (mAh) nebo watthodinách (Wh). Čím vyšší je číslo, tím déle by vám zařízení mělo vydržet na jedno nabití. Výkon baterie se naopak týká toho, jak rychle dokáže baterie dodávat energii do zařízení. Měří se ve wattech (W) a ovlivňuje, jak rychle se telefon nabije nebo jak plynule si poradí s náročnými úkoly, jako je hraní her. Vyšší výkon znamená rychlejší nabíjení a lepší výkon při zátěži.

Životnost a cyklování

Životnost lithiových baterií se obvykle udává v nabíjecích cyklech nebo letech. Jeden cyklus představuje úplné vybití a opětovné nabití baterie. Důležité je zmínit, že nejde o úplné vybití do nuly, ale spíše o běžné používání, kdy baterii dobíjíte dříve, než se zcela vybije. Počet cyklů, které baterie zvládne, než její kapacita klesne pod určitou úroveň (obvykle 80 %), se liší v závislosti na typu baterie, způsobu používání a podmínkách skladování. Obecně platí, že čím šetrněji s baterií zacházíte, tím déle vám vydrží.

Bezpečnost a údržba

Vaše bezpečnost a bezpečnost vašeho zařízení je na prvním místě. Před použitím jakéhokoli zařízení si vždy pečlivě prostudujte návod k obsluze a dodržujte všechny bezpečnostní pokyny. Pravidelně kontrolujte zařízení, zda není poškozené, a v případě potřeby jej nechte opravit kvalifikovaným technikem. Používejte pouze originální příslušenství a náhradní díly doporučené výrobcem. Zařízení chraňte před prachem, vlhkostí a extrémními teplotami. V případě jakýchkoli nejasností nebo dotazů se obraťte na autorizovaný servis.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: Karel Čapek

Tagy: baterie pro fve | baterie pro fotovoltaické elektrárny